Šta je to CMS, a šta je WordPress?

Od kada je sredinom devedesetih internet ušao u široku upotrebu, broj sajtova koji su se pojavljivali na internetu rastao je neverovatnom brzinom. Taj rast nije usporio n i do danas, te je broj sajtova koji sačinjavaju svetsku mrežu poznatu kao Word Wide Web astronomski.

U ranim danima svetske mreže, sajtovi su se sastojali od pojedinačnih HTML i CSS fajlova za svaku od stranica koje su sačinjavale jedan sajt. Ovakav pristup, osim što je bio neekonomičan u smislu internet resursa – brzine protoka i količine podataka koja se prenosila mrežom, bio je nezgodan iz još jednog razloga. Ljudi i firme koji su želeli da budu prisutni na svetskoj mreži, morali su da unajmljuju obučene ljude, programere, kako bi mogli da pune svoje sajtove novim ili da prepravljaju već postojeći sadržaj. Kako bi se prevazišao ovaj problem, te omogućilo ljudima i firmama da sami budu administratori svog prostora na internetu, smišljen je sistem za održavanje sajtova.

CMS ili Content Management System – Sistem za upravljanje sadržajima je softver načinjen od fajlova pisanih u četiri jezika. U pitanju su HTML, CSS, JavaScript i PHP. Ovaj softver se sastoji iz dva sloja. Jedan je ono što vide korisnici, a drugi je onaj koga vide i imaju mu pristup samo odabrani ljudi kojima je dodeljena uloga administratora sajta. Takav softver omogućava ljudima koji imaju administratorsku ili neku drugu ulogu na odabranom sajtu, da vrlo lako i jednostavno, menjaju sadržaj, strukturu, izgled i ponašanje web mesta za koga su zaduženi. Među najpoznatijim CMS sistemima na svetu nalaze se Joomla, Drupal i WordPress.

WordPress je dakle, najkraće rečeno, sistem za upravljanje sadržajima. WordPress je usled izuzetne upotrebne jednostavnosti vrlo brzo uspeo za sebe da izbori lidersko mesto medju CMS sistemima. Njegova lakoća upotrebe, brzina kojom radi i mogućnost da se bez gotovo ikakvog predznanja upotrebljava učinili su ga brojem jedan medju CMS-ovima. I ne samo to, već skoro trećina svetskog interneta se nalazi na WordPress sistemu. Zapravo, ovaj sajt na kojem se trenutno nalazite sačinjen je pomoću WordPress-a.

Ono što je za WordPress značajno jeste da je to opensource softver. Što znači da nije u vlasništvu nikakve korporacije, već ga održava planetarna zajednica entuzijasta i ljudi koji svoje developersko umeće koriste kako bi pomogli da se ovaj brzi i lak za upotrebu CMS omogući što većem broju ljudi za korišćenje. Postoji veliki broj i nacionalnih zajednica koje rade na prevodu wordpress-a na lokalne jezike, pa smo i mi dali naš doprinos ovoj svetskoj platformi koga možete naći klikom ovde.