Uvod u PHP jezik

PHP jezik je script jezik čija je prvenstvena uloga da služi izradi dinamičkih web stranica. On se izvršava na server strani i kod sastavljen od PHP se potom šalje internet pregledaču koji je zahtevao određeni resurs sa servera. Nastao je 1994. godine i njegov tvorac je Rasmus Lerdorf.

 

PHP jezik se može pisati ubacivanjem u HTML unutar fajlova sa .php ekstenzijom ili u kombinaciji sa web templejt sistemima ili sistemima za upravljanje sadržajima (takozvanim CMS-ovima – od kojih su najpoznatiji WordPress, Drupal i Joomla). Ovaj jezik podržava i objektno orijentisano programiranje i čisto proceduralno programiranje.

 

PHP je izrazito popularan jezik jer veoma lako i čitljivom sintaksom ostvaruje komunikaciju sa bazom podataka (MySQL) te se njegova upotreba od kako se pojavio sve više i više rasprostranjivala. Trenutna verzija PHP jezika je 7 i ova verzija je došla posle verzije 5 koja je skoro deceniju bila upotreblajvana kao jezik WEB-a.

 

Evo primera koda PHP jezika koji vraća na web stranicu najčuveniju programersku rečenicu…

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
 <title>PHP Test</title>
 </head>
 <body>
 <?php echo '<p>Hello World</p>'; ?>
 </body>
</html>

Na ovoj stranici možete pronaći dokumentaciju za PHP jezik.